Astygmatyzm

Astygmatyzm to wada wzroku, w której przednia część oka, nazywana rogówką, kształtuje się nieregularnie, niesymetrycznie, zakrzywiając i rozpraszając światło, które trafia do Twojego oka. To powoduje nieostrość i zniekształcenia widzianego obrazu.

  • Prawidłowa rogówka jest okrągła jak piłka do koszykówki.
  • Rogówka z astygmatyzmem jest owalna jak piłka do futbolu amerykańskiego.

Twój wzrok jest bezcenny

Jakość widzenia warunkuje to, jak doświadczasz świata wokół siebie. Jeśli masz astygmatyzm, prawdopodobnie jakość Twojego widzenia jest zaburzona. Wówczas niezbędne są odpowiednie szkła korekcyjne, które poprawią owe nieprawidłowości.

Astygmatyzm a zaćma

Jeśli dodatkowo zdiagnozowano u Ciebie zaćmę, Twój wzrok może być pogorszony w większym stopniu niż u pacjentów bez astygmatyzmu. Na szczęście dzisiejsza technologia daje Ci możliwość leczenia zarówno zaćmy, jak i korekcji astygmatyzmu w trakcie tego samego zabiegu ambulatoryjnego. To oznacza, że możesz polepszyć jakość widzenia oraz zmniejszyć zależność od okularów do dali, nawet jeśli miałeś astygmatyzm przez całe życie.

Leczenie astygmatyzmu podczas operacji zaćmy

Podstawą w leczeniu astygmatyzmu podczas operacji zaćmy są toryczne soczewki wewnątrzgałkowe. Soczewki toryczne są rodzajem sztucznych soczewek (implantów) zaprojektowanych tak, żeby umożliwić leczenie zaćmy i korekcję astygmatyzmu w czasie jednego zabiegu. Wszczep soczewki torycznej może znacząco poprawić jakość Twojego wzroku oraz zmniejszyć zależność od okularów do widzenia dali. Standardowe jednoogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe nie korygują astygmatyzmu.

O szczegółowe informacje dotyczące leczenia spytaj lekarza okulisty.