Zaćma

Co to jest zaćma?

To jedna z najczęstszych chorób oka występująca na całym świecie. Na czym polega? W zdrowym oku światło dostaje się do oka przez rogówkę, przechodzi przez naturalną soczewkę i jest skupiane na siatkówce, zapewniając ostry, wyraźny obraz. W przypadku zaćmy, wrodzonej lub rozwijającej się z wiekiem choroby oczu polegającej na zmętnieniu soczewki, przepływ światła jest zaburzony.

Choroba ta polega na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów w przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku. Im większe zmętnienia soczewki oka, tym większe pogorszenie ostrości wzroku.

Zaćma jest chorobą postępującą, ale szybkość rozwoju zmętnień jest inna u każdego pacjenta. Zmętnienia soczewki tworzą się najczęściej w części centralnej (zaćma jądrowa albo podtorebkowa tylna) lub na obwodzie (zaćma korowa).

Zaćma związana z wiekiem rozwija się bardzo powoli i bezboleśnie. Pacjent może nie zdawać sobie sprawy z pogarszającego się wzroku do momentu, aż zajdzie konieczność wizyty u okulisty, powodowana np. potrzebą zmiany okularów.

Czy zaćma jest groźna?

Nieleczona – tak. Zaćma to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie. Ryzyko zachorowania na zaćmę rośnie raz z wiekiem, chociaż coraz częściej choroba pojawia się poniżej 55. roku życia.

Do zabiegu usunięcia zaćmy kwalifikuje się w Polsce około 270 tys. nowych pacjentów rocznie. Szacuje się, że do 2020 roku liczba ta wzrośnie do 318 tys.

Regularne badanie okulistyczne pozwala na zdiagnozowanie zaćmy w jej początkowym stadium i wczesne rozpoczęcie leczenia, dlatego warto kontrolować wzrok u okulisty raz w roku.

Metody leczenia zaćmy

Celem leczenia zaćmy jest przywrócenie pacjentowi prawidłowego widzenia, które pozwala cieszyć się pełną jakością życia. Oznacza to m.in. samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności, aktywność zawodową, uprawianie sportu.

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja jej usunięcia. To jeden z najpowszechniejszych zabiegów chirurgicznych na świecie. Dziś, dzięki nowoczesnym technikom zabiegowym, operacja ta jest szybka i bezpieczna. Co więcej, obecny poziom zaawansowania technik chirurgicznych oraz postęp technologiczny pozwalają na uzyskanie po zabiegu usunięcia zaćmy jakości widzenia niejednokrotnie lepszej niż przed zmętnieniem soczewki.

Przebieg operacji:

  1. Usunięcie zaćmy – malutka sonda rozbija zmętniałą soczewkę na kawałeczki i wysysa je.
  2. Wszczepienie soczewki – naturalna soczewka, która uległa zmętnieniu, zastępowana jest przez sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.
  3. Przywrócenie wzroku – światło ponownie może trafiać do Twojej siatkówki bez przeszkód.

W większości przypadków zabieg usunięcia zaćmy nie jest skomplikowany. Zwykle trwa 20-30 minut lub krócej. Wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na jego bezbolesny przebieg. Większość pacjentów powraca do zwykłej aktywności w ciągu kilku dni.

Zabieg chirurgiczny powinien być przeprowadzony jak najwcześniej, bowiem nie istnieje metoda pozwalająca na cofnięcie powstałych zmętnień, a ryzyko powikłań operacyjnych wzrasta wraz z rozwojem zaćmy.

Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych

Istnieją różne rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych stosowanych w chirurgii zaćmy. Odpowiedni wybór jest bardzo istotny, ponieważ od niego będzie zależeć Twoje widzenie do końca życia! Zapytaj swojego okulistę, która soczewka wewnątrzgałkowa będzie dla Ciebie najlepsza. Zadbasz tym samym o swoje bezpieczeństwo i komfort widzenia po zabiegu.

Ze względu na możliwości widzenia zapewniane przez różne rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych
wszczepianych podczas zabiegów usunięcia zaćmy wymienić można:

  • Soczewki jednoogniskowe zapewniają dobre widzenie przy codziennym poruszaniu się – ostry obraz oglądanej telewizji, jezdni podczas prowadzenia samochodu i przedmiotów na odległościach większych niż 3-5 metrów – to widzenie gwarantowane przez te soczewki. W przypadku zastosowania tych soczewek Pacjent zmuszony będzie do używania okularów do czytania i innych prac wykonywanych na bliskich dystansach.
  • Soczewki dwuogniskowezapewniają dobrą ostrość wzroku w dal, dodatkowo umożliwiając ostre widzenie na bliskich dystansach. Sytuacje takie, jak: konieczność złożenia podpisu pod dokumentem, przeczytanie ulotki, wybranie monet o odpowiednim nominale, dzięki użyciu tych soczewek, nie wymagają użycia okularów do widzenia z bliska.
  • Soczewki trójogniskowe e to rodzaj pomocy medycznej, który najpełniej wspiera niedomaganie oka po przeprowadzonym zabiegu usunięcia zaćmy. Zapewnia ostre widzenie na wszystkich odległościach – w dal, z bliska i na dystansach pośrednich. Szczególnie polecane osobom aktywnym zawodowo, prowadzącym dynamiczny tryb życia, które chcą całkowicie pozbyć się konieczności noszenia okularów.
  • Soczewki asferyczne mają zmodyfikowaną powierzchnię strefy optycznej zapewniającą poprawione właściwości optyczne – lepszą ostrość widzenia na dużych dystansach patrzenia. Ponadto dzięki ich posiadaniu Pacjent nie jest wrażliwy na zmiany natężenia światła i widzi dobrze w słabym oświetleniu, co jest szczególnie ważne dla poruszających się w warunkach wieczornych kierowców.
  • Soczewki z dodatkowym filtrem BB to nie tylko wyjątkowa ochrona siatkówki oka przed szkodliwym promieniowaniem. To także podniesienie kontrastu widzenia – szczególnie w warunkach słabego oświetlenia – które narciarze, rowerzyści, kierowcy znają ze specjalistycznych okularów ze szkłami optycznymi z filtrem BB (Blue Blocker). Dzięki specjalnej strukturze chemicznej barwnika i jego obniżonej koncentracji filtr ten jest rekomendowany wszystkim, którzy pracują z urządzeniami elektronicznymi z monitorami ekranowymi.
  • Soczewki toryczne posiadają specjalną konstrukcję dzięki której Pacjenci mogą korygować astygmatyzm. Występują, jako jednoogniskowe i wieloogniskowe – te drugie pozwalają większości Pacjentów całkowicie pozbyć się konieczności noszenia okularów.

Soczewki wewnątrzgałkowe różnią się także jakością, o której decydują między innymi:

  • rodzaj i parametry materiału (wpływ na częstotliwość powstawania zmętnień torebki tylnej soczewki, powszechnie (potocznie) zwanego zaćmą wtórną),
  • obecność filtrów (dodatkowa obecność filtru światła niebieskiego, który jest obecny w naturalnej soczewce ludzkiej i chroni siatkówkę),
  • budowa soczewki (tzw. asferyczna część) optyczna soczewki pozwalająca na uzyskanie lepszej jakości widzianego obrazu oraz odpowiednia konstrukcja zapewniająca stabilność soczewki po wszczepieniu),
  • zaawansowanie technologiczne i doświadczenie producenta.

Pamiętaj, wybór soczewki wewnątrzgałkowej to wybór raz na całe życie. Zdecyduj, jak będziesz widział świat. Wybierz rozważnie!

Nawrót choroby – zaćma wtórna

Niestety pomimo nowoczesnych metod operacyjnych, zdarza się, że po operacji zaćmy następuje pogorszenie widzenia. Przyczyną może być tzw. zaćma wtórna, która polega na zmętnieniu tylnej torebki soczewki, którą pozostawia się w oku po to, by służyła jako podpora dla sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Do wyleczenia zaćmy wtórnej wystarczy na szczęście bezbolesny i nieskomplikowany zabieg laserowy. Dlatego jeśli po operacji zaćmy wystąpi pogorszenie widzenia, nie zwlekaj i czym prędzej zgłoś się do specjalisty!